Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi kojak z miasteczka Wrocław. Mam przejechane 3382.66 kilometrów w tym 387.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 17.18 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 17470 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Moje rowery

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy kojak.bikestats.pl
  • DST 82.54km
  • Teren 15.00km
  • Czas 04:25
  • VAVG 18.69km/h
  • Sprzęt Pierwszy
  • Aktywność Jazda na rowerze

Dzień 7: Gierłoż - Kętrzyn - Święta Lipka - Reszel - Barczewo

Środa, 21 lipca 2010 · dodano: 26.07.2010 | Komentarze 0

Rano standardowo śniadanie, pakowanie sakw i w drogę – dzisiaj atakujemy Kętrzyn, Reszel i zbliżamy się maksymalnie do Olsztyna. Odpuszczamy sobie Śniardwy – nie będzie zdjęcia w miejscowości Wąglik.

Kętrzyn to miasto przez które przebiega szlak Świętego Jakuba „Via Baltica”. Tutaj zwiedziliśmy zamek krzyżacki oraz kościół p.w. św. Jerzego. „Zamek został wzniesiony na wzgórzu nad rzeką Guber. Budowę gotyckiego zamku, w przeszłości będącego siedzibą prokuratora krzyżackiego, prawdopodobnie rozpoczęto po nadaniu praw miejskich 1357 roku. Wcześniej grodu przed najazdami litewskimi broniła drewniana strażnica, wzniesiona przez Krzyżaków na zgliszczach zdobytego w XIII wieku pruskiego grodu Rast. Warowną budowlę zamku otoczono murem z trzema basztami w narożnikach i bramą od strony miasta. Do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych z basztami. Zamek początkowo był budowlą trójstronną ,zamkniętą od strony zachodniej murem z bramą wjazdową. W reprezentacyjnym skrzydle północnym mieścił się refektarz, pomieszczenia mieszkalne krzyżackiego prokuratora oraz kaplica.
Obecnie w zamku mieszczą się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Galeria „Konik Mazurski". W Muzeum znajdują się niezwykle interesujące zbiory, które tworzą ekspozycje stałe. W zbiorach muzeum znajduje się pruska kamienna rzeźba kultowa z X w., niezwykle interesujący zbiór rzeźb gotyckich, jedna z największych kolekcji pruskich chorągwi pogrzebowych XVII w., z jedyną w Europie dziecięcą chorągwią pogrzebową, liczne zabytki rzemiosła artystycznego oraz meble z XVII-XIXw., pamiątki historii miasta i regionu.” (http://ketrzyn.com.pl/index.php?page=zabytki-miasta)

Krzyżacki zamek w Kętrzynie © Kojak

Krzyżacki zamek w Kętrzynie © Kojak

Krzyżacki zamek w Kętrzynie © Kojak

Krzyżacki zamek w Kętrzynie © Kojak

O zamku można przeczytać również tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Kętrzynie
A tutaj można go zobaczyć:
http://vimeo.com/8349599

Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej św. Jerzego, która została wybudowana w miejscu dawnej krzyżackiej strażnicy. „Świątynia została zbudowana przez Krzyżaków w II połowie XIV wieku i rozbudowana na początku XV wieku. Otaczają ją pozostałości miejskich murów obronnych z basztami. Kościół jest interesującym przykładem obronnej architektury sakralnej. We wnętrzu można zauważyć odchylenie prezbiterium w stosunku do osi nawy głównej, jest ono wynikiem prac budowlanych przeprowadzonych po pożarze, który w 1500 roku zniszczył część świątyni. Niewątpliwą atrakcją bazyliki jest wysokiej klasy kryształowe sklepienie wykonane w 1515 roku przez gdańskiego mistrza Matza. Jednak Bazylika posiada wiele innych cennych zabytków m.in., manierystyczną ambonę z 1594 r., ze scenami Sądu ostatecznego i spotkania Chrystusa i dwóch Apostołów w drodze do Emmaus, zabytkowe organy z 1721 roku, które mają 43 głosy. Obecnie kościół p.w ś.w Jerzego posiada tytuł Bazyliki Mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. W sezonie turystycznym istnieje możliwość podziwiania panoramy Kętrzyna i okolic z wieży kościoła.” (http://ketrzyn.com.pl/index.php?page=zabytki-miasta)

Bazylika Mniejsza św. Jerzego w Kętrzynie © Kojak


W Kętrzynie podjechaliśmy jeszcze do informacji turystycznej, która znajduje się w budynku byłej Loży Masońskiej. „Loża wolnomularska pod nazwą „Diet Thore des Tempele"(Trzy Bramy świątyni) w Kętrzynie została założona 9 października 1818 roku. Prace budowlane trwały 4 lata. Od 1864 roku mieszkańcy Kętrzyna oraz ówcześni turyści zachwycali się niezwykłą architektoniczną perełką. Niewielki piętrowy budynek na planie prostokąta zdobią cztery ośmioboczne wieżyczki. Neogotycki wystrój architektoniczny elewacji budynku i kształt budowli zaczerpnięto z późnego gotyku angielskiego. W czasie I wojny światowej loża przerwała działalność, którą wznowiła już w 1918 roku. Przeprowadzono wówczas remont budynku, który w 1925 roku stał się własnością kupca Maxa Rudzio. Jednak po dojściu nazistów do władzy Loża „Trzech Bram Świątyni" w Kętrzynie została rozwiązana a jej majątek przejęło miasto. Po II wojnie światowej do lat 60 - tych w budynku loży znajdował się powiatowy dom kultury z salą projekcyjną i kinem. W 1999 roku budynek został gruntownie odrestaurowany. Obecnie znajduje się w nim Punkt Informacji Turystycznej oraz siedziba Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego.” (http://ketrzyn.com.pl/index.php?page=zabytki-miasta)

Budynek byłej Loży Masońskiej w Kętrzynie © Kojak

Planuję dalszą trasę © Kojak

Kętrzyn opuściliśmy drogą 594 i jechaliśmy do Reszlu. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscowości Święta Lipka, która położona jest „na styku Warmii i Mazur pomiędzy Reszlem a Kętrzynem. Tutaj znajduje się sanktuarium maryjne i jeden z najcenniejszych barokowych zabytków sakralnych w Polsce. Na teren sanktuarium wchodzi się przez piękną osiemnastowieczną bramę wykonaną w warsztacie kowalskim w Reszlu. Trójnawowe wnętrze przytłacza wystrojem pełnym przepychu. Największą atrakcją są jednak barokowe organy. W czasie gry na prospekcie poruszają się figurki. Anioł na środkowej wieży gra na mandolinie, a cherubini z fanfarami obracają się wokół własnej osi.” (http://www.poland24h.pl/atrakcje/warmińsko-mazurskie-14,2.html)
Niestety sanktuarium było w remoncie, więc całość nie mogliśmy podziwiać. Zdjęcia chociaż częściowo oddadzą klimat tego miejsca:
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Organy - Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Organy - Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Organy - Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce © Kojak

Więcej o sanktuarium tutaj:
http://www.przewodnik.e-mazury.com.pl/lipka/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Święta_Lipka

A film tutaj: http://vimeo.com/8349722

Przed sanktuarium spotkaliśmy starszego Węgra, który obecnie samotnie podróżuje po Polsce. Jest to jego druga wizyta w naszym pięknym kraju. Postanowił głębiej „zapuścić” się w Polskę, gdyż jak on to stwierdził, większość Węgrów kojarzy Polskę z Zakopanem. Bardzo fajne nam się gawędziło, ale trochę kilometrów jeszcze przed nami.

Na drodze Reszel – Święta Lipka znajduje się dużo kapliczek – jak się domyślam są to stacje drogi krzyżowej. Oto jedna z nich:

Kapliczka przy drodze Reszel - Święta Lipka © Kojak

Kolejna miejscowość przez którą jechaliśmy to Reszel. Tutaj do zwiedzania mieliśmy gotycki zamek biskupów warmińskich z XIV wieku oraz kościół p.w. św. Piotra i Pawła.
„Zamek biskupów warmińskich został zbudowany w latach 1350-1401, na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. Część mieszkalna znajdowała się w skrzydłach południowym i wschodnim, pozostałe boki zamykał mur kurtynowy. W narożniku północno-zachodnim znajduje się wieża obecnie nakryta dachem, wcześniej zwieńczona była blankami. Wieża bramna z zachowanymi do dzisiaj prowadnicami bron znajduje się w zachodniej części zamku. Drewnianą strażnicę krzyżacką wzniesiono już około 1241 r. Przebudowa przeprowadzona w latach 1505-1530 dostosowała umocnienia zamku do broni palnej. Wzniesiono dodatkowy mur obronny z bastejami od strony północnej i zachodniej. Umocnienia zamku połączono z umocnieniami miasta. W 1648 i 1704 zamek został dwukrotnie splądrowany przez wojska szwedzkie. Rozebrano też w tym czasie część murów obronnych. Po I rozbiorze Polski został zamieniony na więzienie. Dwa pożary w pierwszych latach XIX w. spowodowały zniszczenia m.in. wieży głównej. Obiekt został opuszczony na kilkanaście lat. W 1822 przekazano go gminie ewangelickiej, która poczyniła w min kolejne prace remontowe. Przebudowano skrzydło południowe na zbór, zmieniono elewacje m.in. dobudowano szczyt z sygnaturką. Rozebrano krużganki a w skrzydle wschodnim umieszczono szkołę. W 1931 dokonano odbudowy wież zamkowych, w salach utworzono muzeum. Gruntowny remont został przeprowadzony w latach 1976-1985. Obecnie w zamku znajduje się hotel, a miejscu dawnej kaplicy ewangelickiej powstała w latach osiemdziesiątych galeria sztuki współczesnej.” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Reszel)

Gotycki zamek biskupów warmińskich z XIV wieku w Reszlu © Kojak

Gotycki zamek biskupów warmińskich z XIV wieku w Reszlu © Kojak

Armata przy gotyckim zamku biskupów warmińskich z XIV wieku w Reszlu © Kojak

Gotycki zamek biskupów warmińskich z XIV wieku w Reszlu © Kojak

Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu - widok z wieży zamku © Kojak

Marcin I © Kojak

Tomasz I © Kojak

Stół i krzesła - gotycki zamek biskupów warmińskich z XIV wieku w Reszlu © Kojak

Gotycki zamek biskupów warmińskich z XIV wieku w Reszlu © Kojak


Więcej o zamku tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Reszlu
http://zamek-reszel.com/
http://www.reszel.pl/Reszel,31,14.html

„Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła - budowę rozpoczęto w 1348 (lub po 1360), wzmiankowany w dokumentach w 1402 początkowo była to trójnawowa hala bez prezbiterium, z okazała wieżą od strony zachodniej oraz zakrystia i kruchtą od strony północnej. Kościół uległ znacznemu zniszczeniu w pożarze z 1774. Kolejny pożar zniszczył odbudowany kościół w 1806 - spłonęły m.in. obrazy. Kolejna odbudowę poprowadzono pod nadzorem miejscowego architekta - Joachima Sadrozińskiego, który zaprojektował także nowy hełm wieży z latarnią (1837). Wnętrze ponownie wyposażono w latach 1822-1843. Wykonawcami sprzętów byli miejscowi rzemieślnicy: Wilhelm i Karol Ludwig Biereichelowie. W ołtarzu główny znajduje sie obraz patronów kościoła, autorstwa Antoniego Jana Blanka (1785-1844), który był profesorem sztuk pięknych na Uniwersytecie Warszawskim, a pochodził z Warmii. Do 1945 w kościelnym skarbcu przechowywano kilka wartościowych, gotyckich sprzętów liturgicznych, w tym krzyż relikwiarzowy z ok. 1400, relikwiarz św. Piotra z XVI w., kielich ufundowany przez biskupa Łukasza Watzenrode z ok. 1500. W kościele jest możliwość wejścia na zabytkową 52. metrową wieżę. Można w niej zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara (1913) oraz dzwony kościelne.” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Reszel)

Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu © Kojak

Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu © Kojak

Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu © Kojak

Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu © Kojak

Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu © Kojak

Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu © Kojak

Dodatkowe informacje tutaj:
http://www.reszel.pl/Kosciol-XIV-wieku-oraz-wieza-widokowa,31,15.html

Film z zabytkami Reszlu: http://vimeo.com/8418911

Reszel - uliczka prowadząca na rynek © Kojak

Dalsza nasza trasa prowadziła drogą 593 – w kierunku miejscowości Lutry. Droga mijała szybko. Nie czuliśmy zmęczenia poprzednimi dniami, ale za to czuliśmy, że to już ostatni dzień naszej wyprawy :( W Lutrach przy skrzyżowaniu dróg 593 z krajową drogą nr 57 znajduje się neogotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny i św. Walentego.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach © Kojak

Marcin przy rowerach © Kojak

Marcin uzupełniający płyny © Kojak

Przy Jeziorze Luterskim zatrzymaliśmy się na własnej roboty obiad i kąpiel w jeziorku. Woda była świetna nie chciało się z niej wychodzić, jaka to szkoda, że dzisiaj to już ostatni dzień wyprawy. Po odpoczynku ruszyliśmy drogą 595 do miejscowości Barczewo niedaleko Olsztyna. Tutaj szukaliśmy możliwości rozbicia namiotu u kogoś na placu. Niestety nie udało się – po raz pierwszy na tej wyprawie. Namiot postawiliśmy na trawie wśród domków jednorodzinnych.

Nasz namiot w pełnej okazałości © Kojak

Dzień poprzedni. Dzień następny.


Kategoria <100 km, Polska, Z sakwami



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa tazrz
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]